Melioracja terenu pod ogród - w trosce o dobrze nawodnione trawniki

Kolejny element znaczący

Na co powinniśmy zwracać uwagę, szukając działki pod budowę domu? Pierwszym kryterium jest oczywiście lokalizacja i cena. Szczególnie ten drugi czynnik w znaczący sposób wpływa na nasze decyzje, choć dla wielu osób nie jest on wiążący.

Nieprzeciętnie sucha

Obok tego ważny jest dostęp do sieci kanalizacyjnej oraz ogólne walory działki. Dla zapalonych ogrodników niezwykle istotna jest informacja o stanie gleby. Jeśli jest bardzo sucha, trzeba być przygotowanym na to, że wydamy dużo pieniędzy na jej odpowiednie nawodnienie. O tym warto pomyśleć stosunkowo wcześnie, jeśli marzy nam się piękny i zadbane ogrody.

Dziś, dzięki ogromnemu rozwojowi ogrodnictwa, możliwe jest łatwe i przyjemne nawadnianie działki. Wszystko to za sprawą systemów nawadniających.

Podłączone są pompki, sprawą jakiej tłoczona

Układy takie opierają się na połączeniu wielu rur i złączek. Podłączone są do pompki, za sprawą której tłoczona jest woda ze źródła zasilania, którym może być na przykład studnia. Woda dociera do zraszaczy, które - pod właściwym ciśnieniem - uwalniają zgromadzoną wodę, podlewając trawniki i rośliny.

Rureczki doprowadzające wodę

W całej instalacji niezwykle ważna jest szczelność rur. Nie jest tu rzeczą obojętną tworzywo, z którego są wykonane. Rury doprowadzające wodę muszą być odporne na bardzo niskie temperatury otoczenia.

Prawdzie metodą gleba

Zimą nie mogą zamarzać, bo wtedy mogłyby ulec uszkodzeniu. Muszą być także niezwykle szczelne, aby woda nimi płynąca nie uciekała. Co prawda w ten sposób gleba naokoło będzie nawodniona, ale samym roślinom może zabraknąć bezpośredniego podlania.

Oczka pozaplanowe źródełko podlewania gleby

Takie systemy mogą też doprowadzać czysta wodę do założonych w ogrodzie oczek wodnych. Dzięki temu nasze niewielkie stawiki, które tak pięknie zdobią ogrody, nie będą mętniały. Oczka to dodatkowe źródło nawadniania gleby, warto więc je założyć, aby użyźnić podłoże.

Dziś znów staja znane część przystrojenia

Walor dekoracyjny, aniżeli funkcjonalny, mają wszelkiego rodzaju fontanny. One także muszą być podłączone do systemów nawadniających, tak aby w obiegu nie krążyła zastana woda. Dziś znów staja się popularne jako element dekoracji ogrodów, przybierają też coraz bardziej wymyślne kształty. Często wbudowane są w rozmaite rzeźby, co podnosi ich wartość estetyczną.

Zanim postawimy fundamenty pod budowę domu, warto osuszyć działkę, aby w okresie deszczowym nasze trawniki nie gniły przez wybijające wody gruntowe. Może to zniszczyć nie tylko nasze ogrody, ale i całą konstrukcję domu.