Chociaż wydaje się, że trawa nie wymaga większej pielęgnacji, bo w końcu rośnie w wielu miejscach nawet, jeśli nie jest podlewana i przycinana, to jednak trawniki przydomowe powinny być prawidłowo traktowane. Szczególnej opieki ogrody wymagają jesienią i zimą, gdy robi się coraz chłodniej, a dodatkowo częściej występują opady atmosferyczne negatywnie wpływające na stan roślinności.
Bez względu na typ trawy, jaka pojawia się na naszym trawniku, zawsze musimy pamiętać o jej prawidłowym nawadnianiu. Korzystając z konkretnych gatunków, warto dowiedzieć się, jakie są ich szczegółowe wymagania. Niektóre mogą potrzebować dodatkowego nawożenia. Zarówno nawilżanie, jak i nawożenie można połączyć sięgając po profesjonalne systemy nawadniania. Najlepsze wydaje się być nawadnianie kropelkowe, które pozwala precyzyjnie dawkować ilość wody i nawozu.
Jesienią należy także przystrzyc trawnik. Czynność można powtarzać również zimą, jeśli podłoże jest odpowiednio suche. Ponadto, koniecznie regularnie grabmy opadające liście. W innym wypadku zgniją na trawie, znacznie ją niszcząc, a dodatkowo będą utrudniały trawie dostęp do promieni słonecznych. W nieco cieplejsze dni powinniśmy też pozbywać się chwastów tak samo, jak w czasie innych pór roku.
Chcąc utrzymać rośliny, które nie są w stanie przetrwać mrozów, warto założyć ogród zimowy. Może on znajdować się na tarasie lub w odpowiednio zaaranżowanej altanie. Florę można również przenieść do szklarni. Wtedy będziemy mieli pewność, że rośliny nie uschną przez mróz. Wciąż ważne pozostaje jednak nawadnianie, nawożenie i zagwarantowanie im dostępu do światła.